ایران بزرگترین مصرف کننده سنگ

ایران بزرگترین مصرف کننده سنگ

مدیر سیستم 0 دیدگاه 6 فروردين 1399

بزرگترین مصرف  کننده سنگ

ایران بعنوان چهارمین کشور تولید کننده سنگ های ساختمانی در جهان ، 98 درصد تولیدات خود را در در بازار داخلی مصرف مینماید.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اراک معتقد است: ایران به عنوان چهارمین تولید کننده بزرگ جهان در زمینه سنگ تزئینی و سنگ نما، دارای مزیت نسبی صادراتی است، اما حدود 98 درصد تولید خود را در بازار داخلی به مصرف می رساند.

به گزارش ایرنا، رضا احمدی در پژوهشی که فصلنامه سنگ و معدن آن را در تازه ترین شماره خود به چاپ رسانده، آورده است: آمارها نشان می دهد سهم جهانی صادرات سنگ ایران به میزان 0.42 درصد است ، درحالی که قاره آسیا با تولید 53 درصد از سنگ های جهان، بیشترین سهم را از آن خود ساخته است .

بررسی های بین المللی نشان می دهد که چین ، ایتالیا ، ترکیه و هند در صدر فهرست تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ جهان قرار دارند .

بیش از 55 درصد معادن سنگ ایران فعالند

آمارهای منتشر شده در سال 1393 نشان داد که تعداد 2 هزار و 222 معدن سنگ تزئینی و ساختمانی در کشور وجود دارد که از این رقم یک هزار و 225 معدن فعال و بقیه راکد یا در دست تجهیز قرار دارند .

فعالیت بیش از 6 هزار واحد سنگبری براساس پژوهش انجام شده، تعداد واحد های سنگبری و فرآوری در این بخش به بیش از 6 هزار کارخانه یا کارگاه می رسد که در سطوح بزرگ، متوسط و کوچک فعالیت دارند، اما در زمینه نوسازی و بهسازی این واحدها آمار رسمی در دسترس نیست.

برآورد شده برپایه آمارهای غیر رسمی، بیش از 40 درصد واحد های سنگبری کشور فرسوده و یا با عمر بیش از دو دهه فعالیت دارند که نیازمند ماشین آلات جدید هستند.

ایران سومین کشور جهان از تنوع سنگ ساختمانی

برپایه ارزیابی های صورت گرفته، جمهوری اسلامی با داشتن 40 نوع سنگ ساختمانی شناسایی شده، پس از چین و هند رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است .

برپایه این پژوهش طی دوره 93- 1384 ایران با تولید متوسط 13 میلیون و 338 هزار تن سنگ ساختمانی که از این رقم 13 میلیون و 157 هزار تن آن را در داخل مصرف کرده، خود را در جمع مصرف کنندگان بزرگ جای داده و در واقع 98 درصد به مصرف داخلی رسیده است.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی دارای حدود 6 هزار معدن فعال است و بطور متوسط سالیانه نزدیک به 400 میلیون تن انواع مواد معدنی در کشور استخراج می شود .
آمارهای اعلامی نشان می دهد که حدود 60 میلیارد تن ذخیره معدنی در کشور شناسایی شده که از این رقم نزدیک به 40 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

  • ما به تمام دنیا ارسال میکنیم
  • دفتر تهران+982166749243

    کارخانه سنگ اصفهان 09133335503
  • تضمین بازگشت پول
  • 24 ساعت بازگشتی