معرفی واژه نامه تخصصی سنگ

معرفی واژه نامه تخصصی سنگ

مدیر سیستم 0 دیدگاه 12 بهمن 1398

مرمر : واژه مرمر در اصطلاح سنگبري به طور معمولي به كليه سنگهاي كربناته ، كه قابل برش و صيقل باشند و به عنوان سنگ نما استفاده مي شود اطلاق مي گردد . اين گروه از سنگها به طور معمول ازكلسيت يا دولوميت تشكيل شده اند و كليه سنگهايي را كه تماما” از caco3 يا از caco3 و Mgco3 و يا تركيبي از اين دو شكل تشكيل شده باشند ، شامل مي شوند .
اين دسته از سنگها در اكثر نقاط دنيا جهت تهيه سنگهاي ساختماني و يا سنگهاي خرد شده يا سنگهاي نما و تزئيني مورد استفاده قرار مي گيرند در اصطلاح زمين شناسي و سنگ شناسي مرمر به سنگهاي كربناتي كه تحت تاثير دگرگوني قرار گرفته اند اطلاق مي گردد .
در تجارت سنگهاي تزئيني و نما جهت مشخص كردن مرمرهاي واقعي از واژه انيكس ( Onix ) استفاده مي شود .
گرانيت : در اصطلاح سنگ شناسي به سنگ آذرين نفوذي كه بيش از ۴۰ درصد كوارتز دارد و بقيه آن را فلدسپات و ۵ تا ۳۵ درصد آن را كانيهاي فميك تشكيل مي دهد گفته مي شود ولي در كارخانجات سنگبري و معادن سنگهاي تزئيني سنگ گرانيت به هر نوع سنگ آذرين اطلاق مي شود .
سنگهاي كربناتي : اين سنگها بر حسب منشأ به دو دسته تقسيم مي شوند :
۱- به صورت شيميائي تشكيل شده اند مثل تراورتن و مرمريت
۲- به صورت بيو شيميايي تشكيل شده اند مثل سنگهاي مرجاني
تراورتن : قسمت اعظم آن از كلسيت تشكيل شده است و به رنگهاي سفيد ، كرم ، قهوه اي ، قرمز يا زرد ديده مي شود .
تراورتن از رسوب آب چشمه هايي كه داراي مقدار زيادي كلسيت هستند تشكيل مي شود .
كوپ : قطعه اي از سنگ كه جهت تهيه پلاك در كارخانجات سنگبري مورد استفاده قرار مي گيرد وزن كوپ به طور معمول بيش از چند تن است و تا حدود ۲۰ تن نيز مي رسد .
كمترين وزن بلوك به بازار و نوع سنگ بستگي دارد .
در مورد سنگ مرمر به قطعات حدود ۵% تن هم كوپ مي گويند .
قواره : به قطعاتي از سنگ ساختماني كه به شكل مكعب مستطيل ( تقريبا” ) است و جهت تهيه پلاك به كارخانجات سنگبري حمل مي شوند اطلاق مي گردد . وزن قواره معمولا” بيش از ده تن است .
پلاك : صفحاتي از سنگ ساختماني كه در كارخانجات سنگبري از بلوك و يا قواره تهيه مي شود و پس از ساب و صيقل به قطعات مورد نظر تقسيم مي شود ضخامت ابعاد پلاك با توجه به نوع مصرف و سليقه مشتري تغيير مي كند . اين پلاكها با توجه به محل مصرف ، با ابعاد و ضخامت متفاوت تهيه مي گردد .
سنگ شناسي : به شاخه اي از علم زمين شناسي اطلاق مي گردد كه در آن راجع به طرز تشكيل و منشأ سنگها و همچنين توصيف و طبقه بندي آنها بحث مي شود .
سنگ لاشه : سنگهاي ساختماني كه ضمن استخراج سنگ قواره و يا كوپ بدست نمي آيند و معمولا” شكل هندسي مشخصي ندارند و به عناون باطله محسوب مي شوند در تعدادي از معادن از سنگ لاشه جهت تهيه خرده سنگ ، سنگ موزائيك ، خاكي سنگ و ساير مصالح ساختماني و يا تهيه سيمان و شن و ماسه مورد استفاده قرار مي گيرند .
سنگ گلداني : به سنگهاي لاشه قابل استفاده جهت تهيه اشياء زينتي اطلاق مي شود . اين سنگ در معادن مرمر و پاره هاي از معادن مرمريت ارزش تجاري دارد و از آن جهت تهيه مجسمه و اشياء ديگر استفاده مي شود .
پلاتفرم : در زمين شناسي به معناي سكو است و به منطقه وسيعي گفته مي شود كه بي تحرك و به شكل هسته مقاومي عمل مي كند و در مقابل فشارهاي وارده تغيير چنداني نيافته است .
ماگما : مواد مذاب درون زمين كه بسيار گرم بوده و تحت فشار شديد در زير پوسته زمين قرار گرفته اند .
مافيك : كانيهاي فرو منگنز به رنگ تيره كه در سنگهاي آذرين وجود دارند .
تكتونيك : شاخه اي از علم زمين شناسي كه درگير مطالعه فرآيندها تشكيل اشكال ساختماني مانند چينها ، درز و تركها و گسل خوردگيها در پوسته زمين است .
استراتيگرافي ( چينه شناسي ) : علمي كه موضوع آنرا بررسي لايه هاي پوسته جامد زمين و چگونگي تشكيل آنها و تغييراتشان را در ادوار مختلف زمين شناسي مورد بررسي قرار ميدهد .
توف : سنگ آذريني كه از بهم پيوستن و سيماني شدن خاكستر و مواد خارجي دانه ريز آتشفشان حاصل ميشود ، اين سنگ بعد از خروج مواد در روي زمين تشكيل ميشود .
چشمه آبگرم : چشمه هايي كه داراي آبگرم هستند و گرماي آب آنها معمولا” به دليل مجاورت آبهاي زيرزميني با مواد گرم گدازه است و مواد معدني و رسوباتي به همراه دارند . برخي از آتشفشانها در پيدايش چشمه هاي آبگرم دخالت دارند مثل آب گرم دماوند .
فليش : سنگي از جنس صدفهاي آهكي ، رس و جوش سنگي همراه با كلوخه هاي آهكي كه مربوط به دوران سوم زمين شناسي است .
راديولاريت : صدفهاي ساده تك سلولي

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

  • ما به تمام دنیا ارسال میکنیم
  • دفتر تهران+982166749243

    کارخانه سنگ اصفهان 09133335503
  • تضمین بازگشت پول
  • 24 ساعت بازگشتی